20 marca 2025 roku w CKZIU odbyła się debata szkolna na temat „Dlaczego hakerzy częściej atakują osoby fizyczne niż banki? Cyberbezpieczeństwo finansów w XXI wieku”. Do udziału w debacie zaproszono : przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej – Panią młodszą aspirant Anne Misterską oraz Panią młodszą aspirant Alicję Marcinkowską, nauczyciela Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz wieloletniego pracownika banku Panią Magdalenę Kapitaniak, jak także skarbnika powiatu i wieloletniego dyrektora banku komercyjnego Pana Pawła Tomczaka.
Debatę prowadziło dwóch członków drużyny: Jan Dolata i Michał Wieczorek, którzy byli jej moderatorami. Debatę rozpoczęli od przywitania gości, a następnie wprowadzili uczestników w temat. Każdy z ekspertów miał 6 minut na wypowiedź i przedstawienie swoich argumentów do postawionej przez drużynę ambasadorów tezy : Hakerzy częściej wybierają osoby fizyczne jako cel ataków niż instytucje bankowe, ponieważ jednostki są łatwiejszym celem ze względu na niski poziom zabezpieczeń i brak świadomości zagrożeń. Eksperci przedstawili praktyczne poparcie przedstawionej przez uczniów tezy, jednak przedstawili również kilka argumentów przeciw. Wskazali, że osoby fizyczne są łatwiejszym celem, ponieważ często używają słabych haseł i nie stosują zaawansowanych zabezpieczeń. Przedstawiciele policji pokazali młodzieży realne przykłady oszustw, które dzieją się właściwie codziennie na naszym terenie. Wskazali proste wskazówki na co zwracać uwagę. Istotne jest, że indywidualni użytkownicy mają mniej środków na ochronę cybernetyczną niż banki, które inwestują w zaawansowane systemy zabezpieczeń. Jednak klienci często nie korzystają z posiadanych zabezpieczeń właściwie. Eksperci wskazali, że najczęstszym problemem w cyberbezpieczeństwie jest czynnik ludzki i nasza rutyna, która powoduje, że za słabo dbamy o własne bezpieczeństwo. Jednocześnie zauważyli, że hakerzy atakują banki i duże instytucje, ponieważ potencjalne zyski są większe. Banki są celem ataków i wycieków danych, które mogą przynieść ogromne korzyści finansowe. Chociaż osoby fizyczne padają ofiarą oszustw, to skala ataków na banki jest większa pod względem wartości skradzionych środków. Po wystąpieniach ekspertów nastąpiła krótka wymiana zdań między nimi, a następnie prowadzący zaprosili młodzież do zadawania pytań. W trakcie debaty padły między innymi pytania dotyczące sposobów walki z cyberbezpieczeństwem oraz kar z tym związanych, wskazówek dotyczących metod działania oszustów i wykorzystywanych przez nich technik manipulacji, zasad które warto przestrzegać żeby się nie dać okraść.
Prowadzący podsumowali przedstawione argumenty ekspertów. Podziękowali za aktywny udział zarówno ekspertom jak i młodzieży. Uczestnicy debaty poszerzyli wiedzę o cyberzagrożeniach, dowiedzieli się, jakie błędy i zaniedbania sprawiają, że ludzie są podatni na cyberataki. Otrzymali jednocześnie praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Taka debata przyczyniła się do większej świadomości społecznej na temat cyberzagrożeń i wpłynęła na uczestników do podejmowania lepszych decyzji dotyczących bezpieczeństwa w sieci.